Ludzie pozostający w konfliktach, którzy chcą je rozwiązać za pomocą mediacji, nie zawsze wiedzą, co ten proces oferuje. Choć wzięcie udziału w mediacji nie gwarantuje uzyskania rozstrzygnięcia o określonej treści, możliwe jest wskazanie tendencji, jakie uwidoczniają się w procesie rozstrzygania sporu za pomocą mediacji. Oto niektóre korzyści płynące z mediacji:
Porozumienie satysfakcjonujące obie strony
Strony z reguły są bardziej usatysfakcjonowane rozstrzygnięciami, które same zaakceptowały niż decyzjami podjętymi przez sędziego czy jakiś autorytet zewnętrzny.
Odpowiadające potrzebom stron i dostosowane do ich sytuacji rozwiązanie
Porozumienia mediacyjne pozwalają rozstrzygnąć zarówno kwestie prawne, jak i pozaprawne. Odnoszą się do kwestii proceduralnych czy psychologicznych, które nie podlegają regulacji prawnej. Porozumienie można ukształtować tak, by zawierało wszystkie pożądane przez strony postanowienia.
Obniżenie kosztów
Mediacja jest zwykle tańsza od postępowania sądowego i innych procedur służących rozstrzyganiu sporów.
Wysoki stopień wykonalności porozumień mediacyjnych
Strony, które osiągnęły porozumienie w toku mediacji, realizują je chętniej, niż gdy treść porozumienia jest im narzucana przez autorytet zewnętrzny.
Kontrola nad przebiegiem i wynikiem mediacji
Ludzie, którzy samodzielnie negocjują sposób rozwiązania sporu, mają większy wpływ na kształt kończącego postępowanie porozumienia. Zyski i straty są łatwiejsze do przewidzenia niż ma to miejsce w postępowaniu sądowym czy arbitrażowym.
Satysfakcja uczestników
Ludzie, którzy sami negocjują rozwiązanie sporu, z reguły czują się lepiej, niż gdy czyni to reprezentujący ich prawnik. Udział w mediacji daje możliwość wykształcenia w sobie siły przekonywania i zdolności argumentowania.
Utrzymanie łączących z drugą stroną stosunków lub ich zerwanie w atmosferze wzajemnego zrozumienia i akceptacji
Wiele sporów pojawia się pomiędzy stronami, które łączą stosunki mające trwać jeszcze wiele lat, np. w rodzinie. Porozumienie mediacyjne, które w pełni odpowiada potrzebom stron, pozwala na utrzymanie tych stosunków, oferując możliwości, jakich nie dają rozstrzygnięcia oparte na schemacie zwycięzca/pokonany. Jeśli zerwanie łączących strony więzi jest nieuniknione, mediacja pozwala uczynić to w sposób nienacechowany wrogością czy agresją.
Elastyczne i łatwe w realizacji rozstrzygnięcia
Strony, które negocjują treść porozumienia mediacyjnego, mogą precyzyjnie określić warunki jego realizacji. Porozumienia mogą zwierać bardzo szczegółowy opis wykonywania ich postanowień. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że strony uhonorują porozumienie i wypełnią jego postanowienia.